Pobierz e-booka i poznaj wybrane zagadnienia dotyczące:
komunikacji ze starszym pacjentem z zaburzeniami wzroku i słuchu
zaleceń dietetycznych dla osób starszych
odrębności badań podmiotowych u osób w wieku geriatrycznym
zaburzeń psychicznych i zaburzeń snu w wieku senioralnym
podstawowych i przykładowych form aktywności fizycznej dla osób około 70 roku życia
roli opiekuna w okresie okołooperacyjnym
opieki paliatywnej nad chorym w wieku podeszłym
Autorzy e-booka
prof. dr hab. n. med. Marian Grzymisławski
Kierownik Pracowni Dietetyki Klinicznej działającej przy Katedrze i Klinice Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Członek Komitetu Żywienia Człowieka Polskiej Akademii Nauk, wieloletni Redaktor Naczelny czasopisma „Nowiny Lekarskie” (obecnie Journal of Medical Science). Członek wielu towarzystw naukowych. Autor i współautor publikacji z zakresu dietetyki.
dr hab. n. o zdr. Marta Muszalik, prof.UMK
Jest profesorem uczelni w Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w Katedrze Geriatrii, gdzie zajmuje stanowisko badawczo-dydaktyczne. Jest współautorem i współredaktorem podręczników dla studentów studiów medycznych związanych z pielęgniarstwem, geriatrią i pielęgniarstwem geriatrycznym. Jest autorką ok. 100 publikacji w pismach naukowych polskich i międzynarodowych.
dr hab. n. o zdr. Ewa Borowiak
Specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego i geriatrycznego. Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Zachowawczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W swoim dorobku naukowym ma ponad 78 prac oryginalnych (w tym 7 ze wskaźnikiem IF) oraz kilkanaście rozdziałów w podręcznikach. Główne zainteresowania naukowe obejmują problematykę Całościowej Oceny Geriatrycznej, problemów życiowych i pielęgnacyjnych osób w podeszłym wieku oraz zganienia zawodowe pielęgniarek i położnych.
prof. dr hab. med. Tomasz Kostka
Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Kierownik Kliniki Geriatrii Katedry Nauk Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na jego dorobek naukowy składa się 199 publikacji. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych krajowych i zagranicznych. Laureat wielu nagród naukowych indywidualnych i zespołowych Czynnie uczestniczy w procesie dydaktycznym uczelni oraz kształceniu podyplomowym.
prof. dr hab. Anna Skrzek
Związana z Akademią Wychowania Fizycznego. Analizuje kondycję biologiczną osób starszych oraz dynamiki procesów starzenia się organizmu, w aspekcie zróżnicowanych elementów jakości życia. Od 2013 roku współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma naukowego „Gerontologia Współczesna – Alter Ego Seniora”. Miała swój udział w tworzeniu i rozwoju polskiej krioterapii w medycynie i odnowie biologicznej. Od 2015 roku wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Krioterapii. Laureatka wielu nagród naukowych.