Nowość

Psychodietetyka dla każdego, czyli

o zdrowej relacji z jedzeniem

autorstwa Joanny Michaliny Jurek i Kingi Wittenbeck

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na takie nurtujące pytania:

Jak zacząć jeść w zgodzie ze sobą i czerpać satysfakcję z jedzenia?

Jak mądrze odpowiadać na potrzeby ciała?

Jaka relacja zachodzi między nawykami żywieniowymi, a obrazem ciała i samooceną?

Dlaczego diety odchudzające rzadko kiedy są naprawdę skuteczne

Jak skład twojego talerza determinuje twój dobrostan?

Jakie aspekty diety są szczególnie ważne, jeśli chcemy cieszyć się długotrwałym zdrowiem?

Z LEKTURY KSIĄŻKI DOWIESZ SIĘ:

  • Dlaczego mamy tendencję do przejadania się?
  • Jak zdrowo radzić sobie z zachciankami żywieniowymi?
  • Jak zmniejszyć ryzyko przejadania się?
  • W jaki sposób emocje, stres i psychika wpływają na nawyki żywieniowe?
  • Co robić i po jakie produkty sięgać w poszczególnych stanach emocjonalnych?
  • Jak radzić sobie z zero – jedynkowym podejściem do diety i nawyków?
  • Jak zmotywować się do zmian żywieniowych?
  • Jak zrozumieć własne potrzeby żywieniowe dzięki świadomemu jedzeniu?
  • Jak stosować techniki skupienia uwagi na jedzeniu, zamiast na automatycznym jedzeniu w wyniku stresu czy innych emocji?

Skorzystaj w budowie swojej zdrowej relacji z jedzeniem z wiedzy i doświadczeń tandemu znakomitych ekspertek- holistycznej konsultantki psychodietetycznej i badaczki w dziedzinie nauki biomedycznych.

uchylamy rąbka tajemnicy:

W KSIĄŻCE ZNAJDZIESZ

17 

Zadań domowych

30

Rycin

28

Przepisów 

17

Tabel

110 

Pozycji bibliografii

TO NIE WSZYSTKO!

SIĘGNIJ PO KSIĄŻKĘ Psychodietetyka dla każdego, czyli o zdrowej relacji z jedzeniem autorstwa Joanny Michaliny Jurek i Kingi Wittenbeck, aby poznać odpowiedzi na pytania:

  • Jak rozróżniać i odpowiednio adresować głód fizyczny i głód emocjonalny?
  • Jak sen może wpływać na wybory żywieniowe, a nawet sukces w odchudzaniu?
  • Jak komponować posiłki, żeby były satysfakcjonujące i odżywiające?
  • Jak zadbać o sytość na diecie?
  • Jakie techniki relaksacyjne i medytacyjne mogą Ci pomóc poprawić swoje nawyki żywieniowe?
  • W jaki sposób mikrobiota jelitowa wpływa na nasze samopoczucie i dlaczego powiedzenie „przez żołądek do serca” zaczyna mieć naukowy sens?
  • Jak opracować własną wersję diety, która zadba zarówno o ciało jak i o ducha?
CIEKAWOSTKI NAUKOWE Z KSIĄŻKI
  • Czy wiesz, że kolor jedzenia może wpływać na nasze doznania smakowe? 

Niektóre badania sugerują, że kolor potrawy może wpływać na nasze odczucia smaku. Na przykład, czerwone potrawy mogą być postrzegane jako bardziej intensywne i smaczne. 

  • Czy wiesz, że psychologiczne czynniki wpływają na tempo jedzenia? 

 

Osoby jedzące w stanie rozdrażnienia lub przy pośpiechu mogą spożywać posiłki szybciej, co z kolei może prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii zanim organizm zdąży wysłać sygnał sytości do odpowiedniego ośrodka w mózgu. 

  • Czy wiesz, że pozytywna relacja z jedzeniem związana jest z lepszym zdrowiem psychicznym? 

Ludzie, którzy kładą nacisk na pozytywne aspekty jedzenia, takie jak smak, radość spożywania posiłków w towarzystwie i świadome jedzenie, często wykazują lepsze zdrowie psychiczne. 

  • Czy wiesz, że emocje związane z jedzeniem mogą wpływać na proces trawienia? 

Stres lub inne trudne emocje związane z jedzeniem mogą wpływać na proces trawienia, zaburzając wchłanianie składników odżywczych i przyczyniając się do problemów żołądkowo-jelitowych?

JOANNA MICHALINA JUREK

Joanna, rodowita mieszkanka Piotrkowa Trybunalskiego, studiowała na Ulster University (Irlandia Północna, UK), gdzie ukończyła licencjat (2018) w dziedzinie nauk biomedycznych z wyróżnieniem, a następnie otrzymała tytuł doktora (2022), ze specjalizacją w immunologii i żywieniu człowieka. Podczas doktoratu w instytucie Nutrition Innovation Centre for Food and Health (NICHE) na Ulster University Joanna badała wpływ spożycia ryb i związanej z tym ekspozycji na metylek rtęci (MeHg) na zdrowie człowieka oraz ryzyko choroby autoimmunologicznej. Badania prowadzone były w ramach międzynarodowego projektu badawczego, rozpoczętego w 1980 roku, pod nazwą: „Seychelles Development Study”. Po zakończeniu studiów i obronie doktoratu w styczniu 2022, Joanna pracowała jako naukowiec w instytucie badawczym APC Microbiome w Cork (Irlandia), gdzie uczęszczała w międzynarodowym projekcie mającym na celu opracowanie formuły postbiotycznej opartej na związkach aktywnych produkowanych przez bakterie probiotyczne podczas fermentacji, mającej na celu poprawę zdrowia kobiet ciężarnych i jej dzieci, poprzez korzystne działanie na mikrobiotę jelitową. Po zakończeniu tej pozycji pod koniec 2022 roku, od maja 2023 roku Joanna pracuje jako starszy naukowiec w szpitalu klinicznym – instytucie badawczym The Vall d’Hebron w Barcelonie (Hiszpania), gdzie opracowuwje suplementację wspierającą leczenie objawów zespołu przewlekłego zmęczenia, bólu i objawów po chorobie COVID-owej (long COVID syndrome), poprzez działanie regulujące aktywność mikrobioty jelitowej u tych pacjentów. Joanna jest także doświadczonym edukatorem, mówcą TEDx i autorką wielu publikacji naukowych, rekomendacji oraz popularnonaukowych artykułów, które pozwalają jej na dotarcie do jak największej grupy osób, co zostało wyróżnione w rankingu Forbes i McKinsey & Company – 25under25 (2020), Cosmopolitan (edycja US; 2018), a także Financial Times (2017). W wolnym czasie uwielbia biegać oraz dzielić się swoimi lifestylowymi odkryciami w ramach profilu na Instagramie – nutrii.jj. Od niedawna swoją wiedzą w praktyczny sposób dzieli się za pośrednictwem podcastu – NutriJJ Talks, który jest dostępny na platformie Spotify oraz YouTube.

KINGA WITTENBECK

Kinga to holistyczna konsultantka psychodietetyczna, która pomaga osobom zmagającym się z kompulsywnym objadaniem i emocjonalnym jedzeniem. Ukończyła studia na Wydziale Technologii Żywności i Żywienia Człowieka we Wrocławiu, a następnie kontynuowała naukę na Wydziale Dietetyki w Krakowie. Podczas pobytu na Erasmusie w Kraju Basków zdobyła cenne doświadczenia, które wykorzystuje w swojej pracy. Jest też absolwentką Psychodietetyki na gdańskiej WSB, ale – jak sama mówi – jej edukacja nigdy się nie kończy, ponieważ chętnie bierze udział w kursach i szkoleniach poszerzających i uzupełniających jej wiedzę. Kinga kocha pomagać ludziom i postanowiła otworzyć prywatną praktykę, aby móc wspierać swoich klientów holistycznie. W pracy, oprócz sprawdzonych sposobów i konwencjonalnych narzędzi, wykorzystuje psychologię, coaching, aromaterapię, a nawet elementy terapii sztuką. Jest otwarta na badania naukowe, ale jednocześnie kieruje się swoją intuicją, a także podkreśla ważność kontaktu z własnym ciałem i emocjami. Jest przekonana, że zdrowie to stan równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duchem, a jej celem jest pomaganie klientom w osiąganiu tego stanu. Pełna empatii i zrozumienia zawsze stara się znaleźć indywidualne rozwiązania dla każdej osoby, z którą pracuje. Dzięki jej pomocy klienci zyskują wiedzę o właściwym odżywianiu i wypracowują zdrową relację z jedzeniem, a także nabywają umiejętności radzenia sobie ze stresem, adaptacyjnej ekspresji emocji i osiągania wewnętrznej równowagi. Kinga jest nie tylko holistyczną konsultantką psychodietetyczną, lecz również autorką e-booków kulinarnych, prowadzi webinaria oraz kursy, jest mówcą i szkoleniowcem. Jej wiedza i doświadczenie pozwalają na tworzenie praktycznych materiałów i narzędzi, które pomagają ludziom osiągać swoje cele zdrowotne i życiowe. W publikacjach i prezentacjach dzieli się wiedzą i doświadczeniem, motywując innych do podejmowania pozytywnych zmian w swoim życiu. Kinga to również twórczyni WITTALNA PODCAST, który porusza tematy związane ze świadomym życiem, self-care i zdrowiem. Do podkastu zaprasza ciekawych gości, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem związanymi z tematami poruszanymi w audycji. WITTALNA PODCAST to doskonałe źródło poznania i inspiracji dla osób, które chcą dbać o siebie i swoje dobre samopoczucie, a także rozwijać własną świadomość i wiedzę na temat holistycznego podejścia do zdrowia.

 

Wypełnij formularz i pobierz bezpłatny fragment

Formularz centralny Ebook PZWL

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

Copyright ©️ 2024 PZWL. Wszelkie prawa zastrzeżone