Odkryj interdyscyplinarne oblicze kosmetologii!
Od lat „Kosmetologia” Anny Kołodziejczak inspiruje studentów kosmetologii i specjalistów w tej dziedzinie.
Wydawnictwo Lekarskie PZWL, z dumą prezentuje trzeci tom tej niezwykłej serii!
To nie jest zwykły podręcznik!
Jak możesz się o tym przekonać? Wystarczy, że będziesz go czytał ze zrozumieniem i wprowadzał wiedzę w praktykę!
Bez tej książki będziesz błądzić po niezweryfikowanych i często niepoprawnych merytorycznie treściach internetowych.
– A przede wszystkim o tym jak pomóc podopiecznemu! Uzmysłowisz sobie, że masz wiele możliwości i alternatywnych dróg postępowania pielęgnacyjnego, zabiegowego i holistycznie terapeutycznego.
– O tym jak stać się najlepszą wersją siebie jako profesjonalisty – kosmetologa – stosującego interdyscyplinarną wiedzę w praktyce.
– O bogatym i różnorodnym życiu skóry. Dowiesz się, czego skóra doświadcza, z czym musi walczyć, jakie pełni funkcje życiowe i jakich ma pomocników.
– O fizjologii i patofizjologii skóry.
– Jak interpretować zmiany, defekty, zaburzenia i manifestacje skórne.
– Z czego mogą wynikać poszczególne problemy skórne, co prowokuje lub zaostrza ich obraz kliniczny.
Dr n. farm.
kosmetolog, wykładowca
Absolwentka UMED w Łodzi, która studia magisterskie, licencjackie i doktorat zakończyła z wyróżnieniem. Pracownik naukowo-dydaktyczny i adiunkt w Zakładzie Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Pomysłodawca, redaktor naukowa oraz główna autorka bestsellerowych tomów „Kosmetologia” PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Przewodnicząca Rady Biznesu Kierunku Kosmetologia UMED.
Autorka blisko 30 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym, jak również krajowych artykułów branżowych.
Z pasją i zaangażowaniem, od kilkunastu lat łączy pracę naukową, edukacyjną oraz praktyczną.
Obecnie współpracuje z Klinikami Czasu Kropla w Łodzi.
Prelegent, recenzent, członek komisji i rad merytorycznych.
Promotor rozwoju uniwersyteckiej kosmetologii w myśl, że „Wiedza i doświadczenie są obliczami profesjonalizmu”, również poprzez aktywność w mediach społecznościowych.
Bezpłatny fragment wybrany przez Autorkę
20% zniżka na zakup publikacji „Kosmetologia kliniczna – tom- 3”
Sposób przedstawienia informacji sprawia, że jest to bardzo dobra literatura specjalistyczna i mimo że jest to podręcznik naukowy, to język, styl, liczne uzupełnienia i urozmaicenia graficzne (ryciny, schematy, tabele, dokumentacja fotograficzna m.in. efektów), kody QR (w tym filmy) powodują, że czyta i przegląda się książkę z dużą przyjemnością. Wnikliwe analizy licznych zagadnień zapraszają do namysłu nad pogłębionym spojrzeniem na tę dziedzinę. Kosmetolodzy powinni być zainteresowani tą lekturą. Książka została opracowana przez specjalistkę w dziedzinie kosmetologii, która jednocześnie jest wykładowcą i praktykiem, dzięki czemu zawarta w niej wiedza pokazuje, jak w praktyce zawodowej wykorzystać teorię naukową. Pozycja ta zapewne okaże się wsparciem merytorycznym również dla nauczycieli akademickich i innych szkoleniowców branżowych. Ponadto publikacja powinna zagościć na półce nie tylko u studentów i adeptów kosmetologii, lecz także doświadczonych kosmetologów, czy nawet lekarzy i specjalistów innych profesji związanych z kosmetologią. Jestem przekonana, że każdy, kto sięgnie po tę książkę, przeczyta ją z dużym zainteresowaniem oraz pogłębi swoją wiedzę dotyczącą pielęgnacji zdrowia i estetyki skóry.
Akurat jestem studentką kosmetologii i chyba każdy wykładowca na mojej uczelni, jeśli chodzi o kosmetologię, poleca Pani książki! Sama posiadam dwa tomy i regularnie z nich korzystam. Nie da się ukryć, że posiadają sporą dawkę wiedzy, która jest przydatna w tym zawodzie, posiada również taki język, który jest łatwo przyswajalny, przez co nie ma uczucia „ślęczenia” nad książką, a wiedza wchodzi łatwo i przyjemnie. Chce się czytać.
Podczas studiów właśnie takiej lektury mi brakowało. Większość książek opisywała przestarzałe technologie i metody pracy ze skórą, a w Pani książce jest duża dawka wiedzy o współczesnej kosmetologii. Myślę, że każdy kosmetolog powinien się z nią zapoznać.
Nie przerobiłam jeszcze tomu pierwszego (bo i nie da się tego zrobić w tydzień), ale po kilku fragmentach zamówiłam tom 2. To istne encykliki, skarbnice wiedzy, wszystko co kosmetolog wiedzieć powinien i to w 2 książkach. Jestem zafascynowana fachowością, naukowym podejściem, a przy tym opisywaniem wszystkiego zrozumiałym językiem. Żałuje, że trafiłam na nie tak późno, nie musiałabym wydawać pieniędzy na inne pozycje, które tak na prawdę mnie nie satysfakcjonowały. Będę polecać każdemu kosmetologowi. Gratuluję!
A przy okazji bardzo chciałam podziękować Pani za tak wspaniałe książki. Bardzo się przydają do poszerzania swojej wiedzy, tworzenia nowych postów czy pogłębiania tematów z wykładów. Na mojej uczelni praktycznie na każdym wykładzie słyszę o Pani książkach jako najlepsze źródło, w którym możemy doczytać o danym temacie po wykładzie. Nie ma porównywalnej pozycji na rynku jak książki od Pani. Najlepsza inwestycja.
Witam, jestem szczęśliwą posiadaczką obu tomów i jak dla mnie to niezbędna pozycje u każdego kosmetologa. Będąc na studiach zależało mi żeby mieć kompleksowo zebrane zagadnienia w jednym miejscu, a później trafiłam na Pani publikacje i po prostu się zakochałam. Nauka z nimi to czysta przyjemność. Bardzo chętnie do nich wracam.
Uwielbiam obie pozycje ze względu na ilość merytorycznej wiedzy. Uważam, że są tam wszystkie podstawy, które powinien znać każdy kosmetolog i często do nich sięgam kiedy potrzebuje znaleźć wiarygodne informacje.
Kwaśny odczyn powierzchni naskóryka (pH) wspiera homeostazę warstwy rogowej oraz regenerację, środowisko antybakteryjne, przepuszczalność i integralność bariery skóry.
Zmniejszony poziomem ceramidów w skórze może odgrywać rolę w tworzeniu się zaskórników, ponieważ dysfunkcja bariery skórnej jest powiązana z nadmiernym rogowaceniem naskórka.
Niektóre populacje historycznie nie miały trądziku: kanadyjscy Inuici, południowoafrykańscy Zulusi, japońscy mieszkańcy Okinawy, Aché z Paragwaju i wyspiarze Kitavan z Papui-Nowej Gwinei. Pojawienie się trądziku w tych grupach przypisywano akceptacji przetworzonej żywności, nabiału i rafinowanych cukrów.
Etiologia blizn potrądzikowych jest ściśle powiązana z pęknięciem ściany mieszków włosowych z późniejszym tworzeniem się ropnia okołomieszkowego, śródskórnym jego pęknięciem i rozszerzeniem się stanu zapalnego do tkanki podskórnej tłuszczowej, co może prowadzić do indukcji silnej reakcji gojenia z pozostawieniem blizny.
Alkohol indukuje rozszerzenie naczyń obwodowych, sprzyja stanom zapalnym i stresowi oksydacyjnemu, moduluje układ odpornościowy, jest też związany ze zmianami w mikrobiomie jelitowym. Produkty jego rozpadu, powodują uwalnianie histaminy, która może wywołać i zaostrzyć przejściowe zaczerwienienie i obrzęk twarzy.
Zakłócenie mikroflory jelitowej i związane z tym konsekwencje mogą mieć wpływ na patologię różnych chorób, w tym na starzenie się. Rozmaite badania potwierdziły, że korzystna normalna flora jelitowa znacznie się zmniejsza wraz z zaawansowaniem procesu starzenia się.
Podwyższone stężenie kortyzolu (hormonu stresu) wpływa na wzrost stężenia glukozy we krwi, co skutkuje zesztywnieniem włókien kolagenu (glikacja). Ponadto stałe napięcie mięśniowe (marszczenie się), wywoływane przez stres, prowadzi do tworzenia się zmarszczek. Dochodzi do zwiększonego przepływu krwi i przejściowego lub utrwalonego rozszerzenia naczyń krwionośnych skóry, a nawet przy współistniejącej kruchości naczyń – pojawiania się teleangiektazji. Silny stres wpływa nie tylko na starzenie się skóry, lecz także na przedwczesne, nagłe siwienie i łysienie (łysienie plackowate).
Z wiekiem zmniejsza się zdolność skóry do produkcji witaminy D3 i wzrasta degradacja jej form aktywnych. Niedobór witaminy D może osłabić ważne funkcje fizjologiczne skóry, w tym zapobieganie rozwojowi nowotworów.
Cellulit jest obrzękowo-włókniejącym zwyrodnieniem tkanki tłuszczowej. W obszarze dotkniętym cellulitem przepływ krwi jest o 35% niższy niż w obszarach niezmienionych. Zaburzenia mikrokrążenia indukują zmiany funkcji i metabolizmu podskórnej tkanki tłuszczowej.
Ludzie zazwyczaj tracą 100–150 włosów na głowie dziennie, ale w wyniku asynchronicznego wzorca wzrostu i posiadania 90 000–150 000 włosów normalna ich utrata i odrost rzadko są zauważane.
Pod względem chemicznym włos składa się w około 80% z protein (białek keratynowych) i w około 15% z wody, pigmentów, minerałów i lipidów.
Nasze serwisy
Psychologia PWN
Nursing PZWL
E-book PWN
IBUK Libra
Księgarnia Internetowa PZWL
IBUK
Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. | ul. G. Daimlera 2 | 02-460 Warszawa
Copyright ©️ 2024 PWN. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka prywatności