Pobierz darmowy rozdział.
Sprawdź, co znajdziesz w książce!

JEDZ ZDROWO,  KONTROLUJ CUKIER, ŻYJ PEŁNIĄ ŻYCIA!

Odkryj praktyczne rady, dobre praktyki i techniki kulinarne

O czym przeczytasz w książce?

Czym jest cukrzyca, jak ją zrozumieć i zaopiekować

Jakie mogą być skutki braku leczenia cukrzycy

Czym kierować się przy wyborze produktów spożywczych w sklepie

Gdzie szukać wsparcia i ciekawostek dla osób z cukrzycą

Z jakich substancji słodzących mogą korzystać diabetycy

W jaki sposób bilansować posiłki mając cukrzycę

Jakie zaburzenia odżywiania można rozpoznać u osoby z cukrzycą

Jak techniki kulinarne wpływają na indeks glikemiczny produktów

Jak opanować pokusę na niezdrowe jedzenie

Czym kierować się, zamawiając danie w restauracji

Jak odżywiać się, będąc w ciąży

Na jakie elementy diety zwracać szczególną uwagę, mając jednocześnie nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego, nerek, tarczycy i/lub inne

ZAPISZ SIĘ NA NOWOŚĆ I OTRZYMAJ

Darmowy fragment książki

20% kod rabatowy na zakup publikacji w Księgarni Internetowej PZWL

POZNAJ NASZĄ AUTORKĘ

Angelina Ziembińska

Dietolog

Nazywam się Angelina Ziembińska. W sieci od ponad dekady jestem znana jako Dietolog. Kiedy zakładałam bloga, nie myślałam że będzie to moja marka, a wymyślając nazwę po prostu bawiłam się słowami – chodziły mi po głowie dieta i blog i tak powstał Dietolog. Obecnie oprócz strony z przepisami i radami dla osób z zaburzeniami metabolicznymi, prowadzę także profile social media – Facebook, Instagram i kanał na Youtube. Robię to wszystko w moim czasie wolnym, którego nie mam wiele, dlatego nie zawsze regularnie publikuję treści. Zawodowo od lat zajmuję się marketingiem medycznym – najpierw w dużej sieci ośrodków badań klinicznych (edukując społeczeństwo na temat wagi badań w medycynie), następnie w branży stomatologicznej (uświadamiając rodziców na temat higieny jamy ustnej u najmłodszych), a teraz znalazłam swoje miejsce w pierwszej polskiej telewizji o zdrowiu i medycynie, angażując się w kampanie i projekty poszerzające świadomość Polek i Polaków na temat zdrowia. Temat zdrowia jest dla mnie bardzo istotny, tym bardziej że sama choruję na trzy choroby przewlekłe – cukrzycę typu 1, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy Hashimoto i reumatoidalne zapalenie stawów.

”Zobacz

Na cukrzycę zachorowałam już jako osoba dorosła. Miałam niespełna 27 lat, byłam szczupła, wygadana, aktywna i na zabój zakochana w pewnym przystojniaku. Akurat myślałam o nowych projektach zawodowych (i o randkach), a tu bach, leżę w szpitalu i płaczę. Śmiertelnie chora. Nieuleczalnie. Kłucie do końca życia. Wtedy moje życie (tak mi się wydawało) wisiało na włosku – być może i Ty to czujesz, ale zaufaj mi, z cukrzycą da się żyć.

Po diagnozie czułam wielką niepewność i bezradność, dlatego postanowiłam stać się ekspertką od mojej choroby – ukończyłam „Dietetykę w chorobach wewnętrznych i metabolicznych” na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym i wiele kursów dotyczących żywienia w cukrzycy. Szybko okazało się, że z cukrzycą można żyć i realizować swoje plany, o ile nauczę się nią odpowiednio zarządzać.

Powoli wszystko zaczęło się układać. Ów przystojniak, w którym byłam (i jestem!) na zabój zakochana został moim mężem. Mamy trójkę fantastycznych dzieci Milenę (13l.), Tymona (7l.) i Janinę (5l.), które wypełniają nasz dom śmiechem i mieszanką wybuchowej energii.

Okazało się, że po babci mam ogromny talent do łączenia smaków. W dzieciństwie często pomagałam jej w kuchni, przez co potrafię wypatroszyć kurę, lepić pierogi z falbanką czy zrobić zupę „na winie” (co się nawinie, hehe). Umiem przygotować wiele tradycyjnych polskich dań, ale mam też sporo odwagi i pomysłów, więc te tradycyjne potrawy umiem zmienić tak, by były wciąż smaczne, ale także odpowiednie dla osób z cukrzycą. Nie mniej, żeby modyfikować przepisy, trzeba mieć wiedzę teoretyczną, wiedzieć na co zwracać uwagę, jakie składniki są mniej pożądane w diecie, a jakie bardziej oraz jak pozamieniać składniki dań, żeby wciąż było smacznie, ale zdrowiej. Nie jest to jakaś wiedza tajemna, każdy diabetyk powinien to wiedzieć, ale każdy gdzieś się tego uczy. Mam nadzieję, że mój język będzie dla Ciebie odpowiedni i dowiesz się jak komponować swoje posiłki z treści tej lektury.

Wracając do mnie, to umiejętność pisania i wyrażania swoich myśli, uważam za swój wielki talent. Mam na to linie na lewej dłoni, ale są również inne dowody. Na przykład moja pierwsza książka „Cukrzyca na obcasach. Poradnik cukrzycowy dla kobiet”, która spotkała się z bardzo dobrym odbiorem Czytelniczek (i Czytelników też). Zresztą nie mnie to oceniać, a Tobie. Jeśli uważasz, że dobrze piszę, daj znać czy to mnie (łatwo znajdziesz do mnie kontakt w internecie) czy dodaj recenzję na stronie Wydawnictwa, zbieram materiały dowodowe 😉

Wspólnie z rodziną mieszkam w Warszawie, w jednej ze starszych dzielnic stolicy,  otulonej Kampinosem. Mamy ogród pełen kwiatów i ziół, drzewka owocowe i orzechowe, jesienią odwiedza nas kilka wiewiórek (w poszukiwaniu orzechów) i całe stado ptaków.

Kocham podróże, odkrywanie świata na specyficzny, mało turystyczny sposób – zazwyczaj szukamy miejsc lokalnych i rzadko kiedy podążamy za tłumem. Jesteśmy ciekawi nowych smaków, które przenoszę później do mojej własnej kuchni, oczywiście delikatnie modyfikując przepisy pod kątem cukrzycy. Jestem z natury osobą pogodną i z uśmiechem (czasem przez łzy) przyjmuję to co przyniesie nowy dzień. Kiedy czymś się stresuję – medytuję i szukam spokoju nad brzegiem morza lub jeśli akurat żadnego nie mam w zasięgu (tak też się zdarza), to znajduję spokój w lesie. Staram się mieć dobre relacje z ludźmi, bo wierzę, że energia którą się daje, wraca, czasem nawet wielokrotnie. I z najlepszą energią oddaję Ci moją książkę, mając nadzieję, że będzie pomocna w komponowaniu posiłków przy cukrzycy.

Warto wiedzieć:

Czy wiesz, że na cukrzycę typu 1 i 2 choruje ponad 3 mln Polaków, a według szacunków Ministerstwa Zdrowia, do 2030 r. będzie się z nią zmagać co 10. Polak?

Czy wiesz, że do najczęstszych objawów cukrzycy należą wzmożone pragnienie i wielomocz. Gdy zauważysz je u siebie, udaj się na badanie poziomu glukozy we krwi?

Czy wiesz, że dzisiejsza medycyna oferuje rozwiązania pozwalające monitorować poziom glukozy we krwi bez konieczności kłucia się w palec za każdym razem? Sensory z systemem ciągłego monitorowania glikemii zakłada się na ramię, a odczyt poziomu glukozy następuje po przyłożeniu telefonu z odpowiednią aplikacją?

Czy wiesz, że jedną z konsekwencji nie podjęcia leczenia cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa? Polega ona na postępującym uszkodzeniu naczyń krwionośnych siatkówki oka i jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku wśród osób dorosłych?

Czy wiesz, że odpowiednia ilość błonnika w diecie cukrzyka pomaga regulować poziom glukozy we krwi? Błonnik pokarmowy zawarty w posiłkach spowalnia przyswajanie glukozy i zmniejsza glikemię poposiłkową?

Czy wiesz, że wyróżnia się specyficzne tylko dla osób chorych na cukrzycę typu 1 nienormatywne zachowanie żywieniowe? Jest to diabulimia, która polega na manipulowaniu dawkami insuliny tak, by spowodować spadek masy ciała?

PATRONI MEDIALNI KSIĄŻKI

Wypełnij formularz i pobierz darmowy fragment

Formularz centralny Ebook PZWL

*Pola wymagane

Zobacz więcej

Tak, chciałbym otrzymywać od Grupy PWN informacje handlowe e-mailem i na stronach WWW, dotyczące wybranych produktów i usług oferowanych przez podmioty należące do Grupy PWN. Podmioty wchodzące w skład Grupy PWN, tj.: Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. oraz ePWN Sp. z o.o., obie spółki z siedzibą w Warszawie, przy ul. Gottlieba Daimlera 2 są w tym przypadku współadministratorami danych. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności

add_action('wp_footer', function() { ?>